1. pl
  2. en

Glikogen - jego rola w kolarstwie

28 December 2023

 Glikogen i jego funkcja w utrzymywaniu tempa

 

 Glikogen to endogenne źródło energii i pełni funkcję magazynu węglowodanów. Drugim źródłem energii są substancje egzogenne - pochodzące spoza organizmu (żele, batony, napoje itd.). W momencie gdy zapasy paliwa endogennego zaczynają się kończyć, zmęczenie zaczyna narastać.

Drugim powodem narastania zmęczenia jest zakwaszanie organizmu na skutek produkcji kwasu mlekowego. Każde mocniejsze depnięcie, zmiana wartości mocy, powoduje przyrost ilości kwasu mlekowego - w szczególności jadąc w okolicach FTP.   

 

 Nawet podczas ITT gdzie oszacowaliśmy współczynnik IF który damy radę utrzymać, może okazać się, że nie damy radę utrzymać naszych założeń przez zbyt dużą zmienność naszej jazdy. Ta z kolei zależy od równości jazdy. Im mniej szpilek na naszym wykresie mocy, tym nasza jazda była równiejsza a zarazem wypalaliśmy mniej glikogenu, zapobiegaliśmy nadmiernej produkcji kwasu mlekowego i wolniej się męczyliśmy. To czysta ekonomia.

 

 Wyobraź sobie, że jedziesz autostradą. W obydwie strony jedziesz ze średnią prędkością 130 km/h. W pierwszą stronę cały czas wyprzedzasz, później hamujesz - nie ma 3 pasa a teraz by ci się przydał ;) znów przyśpieszasz i zwalniasz. Szarpane tempo. Ile paliwa poszło z baku w tą stronę?

Teraz wracasz do domu, jedziesz spokojnie. Ustawiasz tempomat na 130 km/h. Nie zwalniasz, nie przyśpieszasz. Jedziesz równo. Ile paliwa spaliłeś tym razem?

 TAK SAMO DZIAŁA TWÓJ ORGANIZM.

Jadąc równo starczy Ci paliwa na dłużej i w kluczowym momencie będziesz mógł przyśpieszyć.

 

W skrócie, chcesz utrzymywać tempo? Mieć paliwo na dłużej? Jedź jak najbardziej równo - ekonomicznie. Nie będziesz niepotrzebnie wypalał glikogenu, powodował zakwaszenia organizmu przez wzrosty kwasu mlekowego, nie będziesz tak często (albo na wczesnym etapie) zwijał się z bólu przez jony wodoru które towarzyszą produkcji kwasu mlekowego.

 

Jak zmierzyć czy jadę równo?

Wszystko jest podane na tacy, sprawdź po treningu/wyścigu swój wskaźnik VI - wskaźnik zmienności. O nim dowiesz się co nieco następnym razem.

 

Napisz do mnie i trenuj jak PROs z BePro Cycling! Wjedź w nowy sezon jak zawodowiec! 

 

Twój e-mail
Twoje imię i nazwisko
Wiadomość
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Jeszcze się wahasz?

 

Skontaktuj się z nami i rozjedź swoje wątpliwości!

+48 697 030 001

kacper.siminski@beprocycling.com

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.