Fragment z „Dietetyka i suplementacja w sportach wytrzymałościowych”, której premiera niebawem.
Razem z fosfokreatyną dostarczają energii podczas bardzo krótkich wysiłków maksymalnych – 8/10s. Tempo syntezy kreatyny jest bardzo wysokie ale niewystarczające na dłuższe dostarczanie energii niż ww. okres czasu.
Magazyn kreatyny znajduje się w mięśniach szkieletowych i jest bardzo mały. To powoduje szybkie zużycie jego zapasu.
Przyjmowanie monohydratu kreatyny prowadzi do zwiększenia zapasu kreatyny w organizmie co skutkuje zwiększeniem wydajności i siły w trakcie maksymalnego wysiłku. Wpływa ona również na regenerację mózgu po wstrząśnieniu i poprawia funkcje poznawcze, dodaje energii dla mózgu.
Proces ładowania kreatyny polega na przyjmowaniu 5g monohydratu kreatyny 4 razy dziennie przez okres 5 dni. Następnie należy podtrzymywać jej poziom poprzez suplementacje 3-5g raz dziennie przez okres 5-6 tyg. Następnie należy zrobić przerwę 2 tygodniową i ponownie można zaczynać jej suplementację.
Aby kreatyna była lepiej wchłaniana, należy przyjmować ją razem z węglowodanami, ponieważ jej wychwyt wzrasta wraz ze skokiem insuliny we krwi.
Kreatyna poprawia siłę mięśniową i wydajność wysiłku maksymalnego trwającego do 30s, jednocześnie zmniejsza zmęczenie i czas regeneracji po takim wysiłku. Dodatkowo prowadzi do zwiększenia zapasów glikogenu mięśniowego i nawodnienia komórek. Są to czynniki które bezpośrednio wpływają na wydolność i poziom sportowy.
Wejdź na poziom PRO z BePro Cycling! Napisz do mnie i dowiedz się więcej
Jeszcze się wahasz?
Skontaktuj się z nami i rozjedź swoje wątpliwości!